Во терористичкиот напад во Барселона повреден еден македонски државјанин

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасадата во Шпанија дојде до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот…

Вардар го испрати Фенербахче со два гола во мрежата

Македонскиот фудбалски првак Вардар на сензационален начин го победи фаворизираниот турски Фенербахче со 2-0. Искусниот стратег Чедомир Јаневски, имаше успешно деби на тренерската позиција во Вардар, еден ден…

(ВИДЕО и ФОТО) Терористички напад во Барселона, има заложници

Комбе влета во толпа луѓе во туристичката област Рамблас во Барселона. Полицијата вели дека “масовната несреќа” во центарот на Барселона, во која “неколку” луѓе биле повредени е терористички…

Со 64 гласа „за“ разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

Пратениците попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржани“ гласаа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. За време на гласањето не присуствуваа пратениците од…

Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Претседателот на парламентот Талат Џафери најави дека утре ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, откако попладнево пратениците…

МВР: Љупчо Палевски задржан во полициска станица

Вечерва Љупчо Палевски е задржан во полициска станица по барање на СЈО, потврдуваат од МВР. -Се води предистражна постапка и неможеме да дадеме други иннформации- велат од Министерството…

ТВ 24: Приведен Љупчо Палевски по барање на СЈО

Љупчо Палевски, бизнисмен од Скопје, вечерва е приведен во полициска станица по барање на СЈО, дознава телевизија 24 од извори во обвинителството на Катица Јанева. Според истите извори…

Средба Заев – Бејли: Поддршка за евро-атланските аспирации на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска оствари средба со амбасадорот на САД Џес Бејли, на која биле потврдени пораките пренесени на Самитот на земјите членки…

Агро Бриф

Балкан

Економија

(ВИДЕО) МАМАС производите на ФОКС ТВ во Америка

(ВИДЕО) МАМАС производите на ФОКС ТВ во Америка

Брендот MAMA’S беше претставен на Фокс телевизија во Америка. Ова е прв пат македонски производи да бидат презентирани на американската…

Македонија

Ракурс

Паланечка мелница на души

Паланечка мелница на души

Какво време дојде, ако не се изјасниш за Дарко Лешоски барем со збор-два како да не си (од) тука, како…

Свет

Шпанските медиуми јавуваат за 13 жртви во нападот со комбе

Шпанските медиуми јавуваат за 13 жртви во нападот со комбе

Шпанската радио станица Кадена Сер, објави дека најмалку 13 лица загинаа во инцидентот во Барселона, цитирајќи полициски извори. Шпанската полиција…

Хроника