Вуиќ: Тешко ќе биде судот да ги одбие предлозите за притвор

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Освен за Груевски притвор се бара и за поранешниот шеф на кабинет на Груевски, Мартин Протугер, за…

На Груевски му се заканува максимална затворска казна од 22 години, како обвинет во четири случаи

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е обвинет во четири случаи на Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“ за изборните измами, „ТНТ“ за рушење на објектот на Фијат Цановски, Космос,…

Целосната изјава на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева

Интегрален текст од целосната изјава на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева: Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани на Република Македонија, Би сакала да го потенцирам исклучителното значење кое го…

Сведочење: Слушнав како Мијалков се фали дека нарачал ликвидација на Даниел Близнакот

Гостиварецот Борче Грашиновски тврди дека сосема случајно го слушнал поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков како се фали во кафеана, пред своите блиски соработници, дека „договорил со луѓе“…

СЈО бара мерки за претпазливост за Ивона Талевска

Специјалното јавно обвинителство бара мерки за претпазливост за уредничката на „Вечер“, Ивона Талевска за случајот „Тифани“. Доколку, судот и одреди таква мерка, тоа значи дека обвинетата мора да…

СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот…

За Владимир Пешевски побаран е притвор за „Траекторија“

„Траекторија“ – Сомнителна постапка за избор на компанија за изградба на автопатните делници Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид. Биџетот билошттен за над 150 милиони евра. Специјалното јавно обвинителство поднесе 17…

СЈО бара притвор за Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и Латас

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева одговарајќи на новинарски прашања, потврди дека се бара притвор за претседател на…

Агро Бриф

Балкан

Економија

Македонија

Ракурс

Свет

(ВИДЕО) Одметнат хеликоптер го нападна Врховниот суд на Венецуела

(ВИДЕО) Одметнат хеликоптер го нападна Врховниот суд на Венецуела

Полициски хеликоптер го нападна Врховниот суд и министерството за внатрешни работи на Венецуела во Каракас, пренесува СиЕнЕн. Нападот претставува драматична…

Хроника