Агро Бриф

ДПМНЕ и матните игри за лозарите

Сведоци сме на голготата на лозарите овие 10 години под водство на една врхушка, фамилија, која пушти пипци скоро во секоја поголема фирма и секоја “странска” инвестиција во Македонија! „Повардарие“…

МЗШВ: Исплатата на субвенците ќе продолжи деновиве

Исплатата на субвенциите се очекува да продолжи оваа недела, откако денеска новоназначениот директор на Платежната агенција Игор Златков и официјално ќе стапи на функција. Според Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство…

Деновиве ќе продолжи исплатата на субвенциите за земјоделците

За директните субвенции во 2017 година Владата има обезбедено 100 милиони евра. Но, поради различното толкување на Изборниот законик, по последните парламентарни избори дојде до пречки во нивното исплаќање, се…

После пет дена директорување и новиот директор на платежната агенција поднесе оставка

По пет дена откако беше назначен, новиот директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурланиот развој Влатко Стојкоски, вчера на седницата на актуелната влада, си поднел оставка. Информацијата…

(ВИДЕО) Николовски:Иванов избега од државата и ги остави земјоделците на цедило

Прес конференција, Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ Почитувани земјоделци, почитувани граѓани, Повикуваме веднаш да бидат исплатени субвенциите за земјоделците. Вистинското решение и излез од кризата е сепак…

ТВ 24: Кому и како се делеле европските пари, Македонија под истрага

Европската комисија праќа тим на ревизори во Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, дознава Телевизија 24. Ревизијата е најавена да се спроведе во јуни годинава. Предмет како…

„Повардарие“ избришана од Регистарот на производители на вино

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ја избриша винарската визба „ Повардарие“ АД Неготино од Регистарот на производители на вино поради неисполнување на обврските од Законот за виното, односно…

Директорот на платежната агенција од редовите на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Новиот директор на агенцијата за финанска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Влатко Стојкоски, и официјално почна да ја извршува директорската функција, јавува Телевизија 24. Стојкоски доаѓа од Унија на…

Рокот за регистрирање на новите земјоделци завршува в среда

До 15 март годинава земјоделците и новите земјоделски фирми ќе мора да се запишат во Регистарот за земјоделски стопанства ако сакаат да добијат субвенции. Според Министерството за земјоделство, шумарство и…