Балкан

(ВИДЕО) Филозофот Анри Леви доби торта во лице од белградски активисти

Влијателниот француски филозоф Бернард – Анри Леви доби торта во лицето, за време на неговиот говор на филмскиот фестивал „Белдокс“ во Белград, по проекцијата на неговиот филм „Пешмерга“. Тројца активисти,…

Трговски центар во Мостар изгоре до темел

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни,  ноќеска изгоре до темел. Според првите проценки штетите се неколку милиони евра. Пожарот избувна синоќа околу…

Екс премиерот на Хрватска Санадер осуден на 4 и пол години затвор за примање мито

По 4 години судење за обвинение дека примил 17 милиони куни провизија за посредство при продажба на зграда -објект на поранешен пратеник на ХДЗ и сопственик на месарница, Стјепан Фиолиќ,…

Трет ден протести во Белград поради победата на Вучиќ

Трета вечер по ред, пред зградата на српскиот Парламент во Белград се одржуваат протести поради победата на досегашниот српски премиер Александар Вучиќ на претседателските избори во Србија. Стотици, претежно млади,…

Србија бира нов претседател

Околу 6,8 милиони граѓани на Србија со право на глас, денеска избираат нов шеф на државата, кој на таа функција ќе го наследи актуелниот претседател Томислав Николиќ. Од утрово во…

Вучиќ: Путин не е на страната на Заев

Ситуацијата во регионот била една од главните теми во разговорот меѓу српскиот Премиер и кандидат за Претседател Алексанадр Вучиќ и рускиот Претседател Владимир Путин вчера во Москва. Според изјавата на…

Во Приштина застрелан Азем Власи

Поранешниот политичар и адвокат, Азем Власи, беше повреден во пукање што се случи утрово во Приштина. Засега неидентификуван вооружен напаѓач отворил оган врз Власи во близина на неговиот дом во…

Николиќ одлучи да се кандидира на претседателските избори во Србија

Српскиот претседател Томислав Николиќ повторно ќе се кандидира на претседателските избори. Српските медиуми јавија дека Николиќ одлуката за кандидатурата ја донел синоќа на прославата на неговиот 65 роденден. Претседателството на…