Економија

Заев: Бруто плати од државата за вработување на младите во приватните компании, 8,8 милиони евра до крајот на годинава

Обезбедување трајни работни места за младите и нивно дообразување преку бруто плата што ќе ја дава државата, е новата владина мерка, т.н. младинска гаранција, што ја најави денеска премиерот Зоран…

Анѓушев на бизнис форум во Трст: Сите странски инвеститори се добродојдени во Македонија

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев учествуваше на бизнис форумот, во рамките на Четвртиот Самит за Западен Балкан во Трст, Италијанска Република. На бизнис форумот се обратија и Анџелино…

Буџетот и јавниот долг достапни на веб-страницата на Министерството за финансии

Министерството за финансии информира дека на неговата веб-страница се направени промени на структурата, па сега на посетителите лесно достапни ќе им бидат извршувањето на буџетот, како и јавниот долг и…

Заев вети отворена врата за бизнисот, повеќе пари за капитални инвестиции

Изготвување долгорочна стратегија за постигнување стапка на економски раст меѓу пет и седум отсто во наредните 10 години, воспоставување договор меѓу јавниот и приватниот сектор за регулирање на односите со…

Заев на средба со ЕБРД: Отворање нови и подобро платени работни места

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерот за транспорт…

Економските промотори со истечен мандат ги воделе како на службен пат за да не се вратат во Македонија

Tехничката влада на Емил Димитриев ги водела владините економски промотори како да се на службен пат со патен налог за да не треба да се вратат во Македонија, иако им е…