Економија

Вицепремиерот Анѓушев пријави богатство од 28 милиони евра и најави дека платата ќе ја донира

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска на брифинг им го подели анкетниот лист на новинарите и рече дека неговото богатство е проценето на 27-28 милиони евра, пишува АКО.мк ,,Се…

Тевдовски: Од септември, со државна поддршка, минималната плата 12.000 денари

Со 1,5 милион евра буџетски средства месечно, Владата ќе ги поддржи компаниите да исплаќаат минимална плата од 12.000 денари. Како што соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски, поддршката ќе…

КОЧО АНЃУШЕВ: САМО СО ГОЛЕМИ И МОЌНИ КОМПАНИИ, МОЖЕМЕ ДА ИМАМЕ СИЛНА ЕКОНОМИЈА И СРЕЌНИ ВРАБОТЕНИ

Ви пренесуваме дел од интервјуто на вицепремиерот Кочо Анѓушев за „Капитал“: Колку всушност може да направите реформа на буџетот за да може да ги спроведете реформите за коишто зборувавме? Платите…

РСЕ: Летен ребаланс и зголемување на минималната плата

Ребалансот на буџетот веројатно ќе биде предложен наредниот месец, велат во Министерството за финансии. Ќе бидат предвидени пари за покачување на минималната плата. Министерството за финансии интензивно работи на ребалансот…

Примопредавање на должноста директор на УЈП

По повод примопредавањето на должноста, денеска беше остварена средба помеѓу новата директорка на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска и досегашната, Анастасија Илиеска. На средбата, меѓуостанатото, се разговараше за тековните…

Задолжување за раздолжување

Ново задолжување на пазарот на домашни хартии од вредност. Владата утре планира да се задолжи за  5,6 милиони евра. Операцијата ќе се спроведе преку аукција на државни обврзници, а парите…

Вицепремиерот Анѓушев: Веднаш да сопре процесот на објавување на јавните повици од страна на АД ЕЛЕМ

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања реагираше во однос на денешната прес конференција на АД ЕЛЕМ на која е соопштено дека ќе бидат објавени јавни повици за набавка…