Економија

ОКТА ја заврши 2016 година со значително висока профитабилност

ОКТА ја заврши 2016 година со значително висока профитабилност како резултат на зголемувањето на пазарниот удел на домашниот и на странскиот пазар заедно со оперативните подобрувања во работењето. Исто така,…

Лојална конкуренција и еднакви развојни можности бараат компаниите од охридско – струшкиот регион

Најголемите проблеми за компаниите од охридско – струшкиот регион се нелојалната конкуренција, нееднаквите можности за водење бизнис, а најголемото очекување е развој и подобрување на локалната инфраструктура. Ова се заклучоците…

Македонски камиони ќе возат низ светските метрополи

Камиони произведени од македонската компанија Брако се извезуваат во САД, Кина, Англија, Германија, Белгија, Романија, Турција и Данска. Со договорот постигнат со Green Machine оваа македонска компанија има почетни нарачки…

Мемеди во Будимпешта: Патот кон ЕУ е единствената перспектива на Западен Балкан

Директорот на институтот за геостратешки истражување и надворешна политика при Министерството за надворешни работи Абдулкадар Мемеди, со свое обраќање учествуваше на Конференцијата за Западен Балкан организирана од страна на Институтот…

Соопштение: Бизнис Конфедерација на Македонија на средба со компаниите од кавадаречко – неготинскиот регион

Кои се приоритетите, какви се очекувањата и изнаоѓање решенија за подобрување на бизнис-климата во Македонија, за овие прашања дискутираа претприемачите и претставниците на микро, малите и средните компании од кавадаречко…

Четири синдикати им даваат поддршка на вработените во Железници и МПМ

ндикатите на УПОЗ, СИЕР, СУТКОЗ и АГРО Синдикатот денеска соопштија дека даваат поддршка на вработените во дневните весници Утрински весник, Дневник и Вест и на вработените во Јавното претпријатие Македонски железници…

Од полноќ поевтинуваат дизел горивата

Малопродажните цени на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина до еден денар по литар, додека цената на бензините останува иста, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Цената…

(ВИДЕО) Возовите втор ден запрени, вработените во МЖ ги бараат своите плати

Возовите во мирување, а вработените во железницата го продолжуваат протестот кој го почнаа вчера и не остапуваат од барањето да им е исплати платата за декември и јануари, јавува телевизија…

ВИДЕО: Бизнисмените открија – државата им должи една милијарда евра!

Итно да се формира нова Влада и веднаш да стартува со операцијата раздолжување кон стопанството побараа бизнисмените. Се пожалија дека долгата политичка неизвесност без разрешница го држи во заложништво развојот…