Економија

Соопштение: Бизнис Конфедерација на Македонија на средба со компаниите од кавадаречко – неготинскиот регион

Кои се приоритетите, какви се очекувањата и изнаоѓање решенија за подобрување на бизнис-климата во Македонија, за овие прашања дискутираа претприемачите и претставниците на микро, малите и средните компании од кавадаречко…

Четири синдикати им даваат поддршка на вработените во Железници и МПМ

ндикатите на УПОЗ, СИЕР, СУТКОЗ и АГРО Синдикатот денеска соопштија дека даваат поддршка на вработените во дневните весници Утрински весник, Дневник и Вест и на вработените во Јавното претпријатие Македонски железници…

Од полноќ поевтинуваат дизел горивата

Малопродажните цени на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина до еден денар по литар, додека цената на бензините останува иста, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Цената…

(ВИДЕО) Возовите втор ден запрени, вработените во МЖ ги бараат своите плати

Возовите во мирување, а вработените во железницата го продолжуваат протестот кој го почнаа вчера и не остапуваат од барањето да им е исплати платата за декември и јануари, јавува телевизија…

ВИДЕО: Бизнисмените открија – државата им должи една милијарда евра!

Итно да се формира нова Влада и веднаш да стартува со операцијата раздолжување кон стопанството побараа бизнисмените. Се пожалија дека долгата политичка неизвесност без разрешница го држи во заложништво развојот…

Самит на жени лидери 2017

Денеска учествував во дискусија на Глобалниот Самит на жени лидери 2017. Продолжува меѓународниот дијалог за унапредување на женското лидерство, детектирање на предизвиците и дефинирање на механизмите коишто позитивно ќе влијаат…

Газда за пример: Дупла плата за сите

Србинот Небојша Матиќ е сопственик на компанијата Микроелектроника, која се занимава со извоз електронски компоненти во повеќе од 140 земји ширум светот. Својот бизнис го започнал во својата гаража, а…

Ковачевски: Власта со години ветува изградба на топлификација во Битола

Цели 11 години власта на ВМРО-ДПМНЕ и Градоначалникот Владимир Талески ги лажат граѓаните на Битола. Потрошија повеќе од 200 милиони евра општински буџети, и повеќе од 30 милијарди евра централни…