Економија

Бензинот и дизелот поскапуваат за 2 денари

Бензинот и дизел-горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 66,5 денари…

(ВИДЕО) Заев: Потпретседателот на Влада за економски прашања ќе го предлагаат стопанските комори

Одговор на новинарско прашање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба во Стопанската комора на Македонија. „Програмата ја работевме во консултација со бизнис секторот. Многу често нашите претседатели…

Макпетрол со одлични резултати, додека институциите и натаму молчат околу постапката за преземање

Нафтениот гигант Макпетрол годинава бележи извонредни резултати – компанијата во првите девет месеци од 2016-та има добивка од околу 4.7 милиони евра, со изгледи добивката да се зголеми до крајот…

Горивата поскапуваат за два денари

Од ноќеска на полноќ, бензинот поскапува за два денари по литар, а нафтата за денар и половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. „Еуросупер БС-95“ ќе се продава за 62 денари…

Извршителите нема да наплаќаат од должниците без претходно да ги известат

Извршителите нема да можат да повлекуваат пари од сметките на должниците, без претходно да ги информираат, предвидуваат измените на Законот за извршување кои стапуваат на сила од 1 јанури 2017…

Позитивни резултати на Хеленик Петролеум

Силниот оперативен резултат од преработката, снабдувањето и трговијата со нафтени деривати, како главна активност на Групацијата, заедно со зголемениот извоз, доведе прилагодената ЕБИТДА за третиот квартал на 2016 година на…

Уште една успешна промоција на Витаминка пред странски пазар

Чоко Стоби флипс, Стоби Флипс, Атлантис, Деспина и останатите производи на Витаминка, беа претставени на саемот Интерфуд, во Софија, Бугарија. Витаминка на овој саем изложува традиционално. Изложувањето на Интерфуд 2016…