Економија

СДСМ предложи амандман со кој 320 мали и средни претпријатија ќе добијат буџетска поддршка

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата поднесе амандман на буџетот за 2017 година со кој се предлага да се зголемат средствата за директна финансиска поддршка на малите и средните претпријатија…

ЛДП Битола: Нерамномерниот економски развој ја уназади државата

Загрижувачки е трендот на сè поголемиот нерамномерен развој на планските региони во Македонија, а особено назадувањето на Пелагонискиот Регион, во однос на Скопскиот Регион. Така жителите на Скопско земаат двојно…

(ВИДЕО) Царовска: Ќе ве заштитиме и ќе обезбедиме достоинствен живот за работниците

Текстилните работници во Македонија работат во тешки услови. Не им се плаќа прекувремена работа. Имаат ниските плати. Живеат сиромашно. Тие се една од најзагрозените категории граѓани. Дури и најпотценетите од државата,…

„Макпетрол на удар“ – и регионалните медиуми се интересираат за македонскиот нафтен гигант

„Никој во Македонија и натаму не знае што се крие зад обидот за непријателско преземање на најголемиот дистрибутер на нафта и нафтени деривати Макпетрол, кој е една од најмоќните компании…

Скопје доби нов хотел и спа „Парк“ – инвестицијата е вредна 15 милиони евра

Хотелот и спа „Парк“ е најновата инвестиција на домашната компанија „Гемак трејд“, вредна 15 милиони евра. Хотелот „Парк“ вратите ги отвора денеска. Тој е единствен луксузен хотел во земјава и…

(ВИДЕО) Николов:Приоритет на новата Влада ќе биде развоен и транспарентен Буџет,

Изјава за медиуми, М.Николов, претседател на собраниската Комисија за финансирање и Буџет Скопје, 28.09.2016 Почитувани граѓани, Оваа година расправата за Буџетот за 2017 година се совпадна со Извештајот на Светска…

ЕУ ги суспендираше македонските институции, самата ќе ги дели парите

Европската Унија при доделувањето на парите од ИПА 2 програмата ги суспендираше македонските институции. Со најновиот повик вреден три милиони евра за прекугранична соработка со Албанија, сите заинтересирани кои имаат…

Тактизирањето на институциите околу Макпетрол е притисок врз Телма

Тактизирањето на институциите околу преземањето на Макпетрол и одолговлекувањето на процесот на одлучување во Комисијата за хартии од вредност ќе биде притисок не само врз Макпетрол, туку и врз телевизија…

СДСМ:Буџетот на кадрите на Груевски ќе претрпи ревизија, ќе биде Буџет за граѓаните

Соопштение на СДСМ: Порачуваме дека Буџетот за 2017 година што го усвоија кадрите на Никола Груевски во Владата, доколку биде усвоен од мнозинството во Собранието ќе претрпи темелна ревизија и…