Економија

Јавниот долг на Албанија достигна 6,23 милијарди евра

Албанија се гуши во долгови, констатираат албанските медиуми пренесувајќи бројки за задолженоста на државата. Како што јави дописникот на МИА, заклучно со септември годинава јавниот долг на Албанија се зголемил…

(ВИДЕО) Узунов: И во 2014 година ќе растат само задолжувањата и луксузите на власта

Наспроти кажувањата на владата дека догодина ќе настапи подобрување во економијата, според Предлог буџетот за 2014 година, единствените три нешта коишто навистина ќе продолжат да растат се: задолжувањето, бројот на…

Нов погон на „Докатекстил“ во Валандово

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска во индустриската зона „Раброво“ присуствуваше на отворањето на новиот производствен погон на текстилната компанија „Докатекстил“ со којa се заокружи инвестицијата вредна 2,5 милиони…

Интел ќе одржи работилница за развој на ИКТ во малите и средни претпријатија

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и потпретседателот на Интел Џон Дејвис денеска договорија на почетокот на следната година во земјава да се одржи работилиница за мали и…

„Адидас“: Силното евро влијаеше на профитот во третиот квартал

Германскиот производител на спортска облека „Адидас“ наведе дека силното евро влијаело на профитот во третиот квартал, но компанијата ќе ја задржи прогнозата за профитот за цела година. – На нашето…

НАТО ќе помогне во развојот на црногорското стопанство

НАТО ќе помогне во развојот на црногорското стопанство, изјави во Брисел црногорскиот министер за земјоделство и рурален развој Петар Ивановиќ по средбата со помошникот генерален секретар на Алијансата за нови…

Втора фабрика на „Џонсон Мети“ во Македонија

Компанијата „Џонсон Мети“ денеска  ќе пушти во употреба нови производствени погони во фабриката за катализатори во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 – „Бунарџик“, инвестиција во износ од 60 милиони евра. Со реализација на новата инвестиција…

Калеников останува претседател на ССК

Златко Калеников останува претседател на Сојузот на стопанските комори (ССК) уште седум месеци. Вака одлучи Управниот одбор на Комората на денешното редовно Собрание, со образложение дека Статутот треба да се…