Македонија

(АУДИО) Директорот на прилепската болница до вработените: Овде не сте вработени оти сте способни, туку преку партија

Порталот Публикум пренесе дека до нивната редакција пристигнал тонски запис во траење од 28 секунди. Според порталот записот е направен на еден од состаноците кој директорот на прилепската Општа болница…

МВР: Кривична пријава за докторката која издавала лажни уверенија на здрави гласачи

Министерството за внатрешни работи извести дека покрена кривична пријава против докторка од „Геронтолошкиот завод 13 ноември“ во Ѓорче Петров, за незаконско издавање лекарски уверенија на здрави граѓани со цел тие,…

(ФОТО) Заев во Арачиново: Нека пукнат Груевски и Ахмети, го распукавме режимот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва во Арачиново порача дека граѓаните на Македонија пишуваат историја и заедно сплотени избираат живот. Тој упати порака до Груевски и власта дека федерализација нема да има,…

МВР: Кривична пријава за докторката која издавала лажни уверенија на здрави гласачи

Министерството за внатрешни работи извести дека покрена кривична пријава против докторка од „Геронтолошкиот завод 13 ноември“ во Ѓорче Петров, за незаконско издавање лекарски уверенија на здрави граѓани со цел тие,…

На два дена пред избори, МОН додели стипендии на средношколци – Роми!

Роми – средношколци во учебната 2016/17 година, од Тетово и Гостивар, денеска потпишаа договори за стипендија, од проектот „Стипендирање и менторство/туторство на средношколци – Роми“. Проектот е финансиран од Министерството…

(ФОТО) Амди Бајрам фатен на дело

Во центарот на Кавадарци полицијата го блокира изборниот штаб на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам и Демократска партија на Ромите, под сомнение дека неколку лица внатре во просториите вршеле…

(ВИДЕО) ВМРО за Македонија: Груевски тајно договорил двојазичност со Ахмети

Коалицијата „ВМРО за Македонија“ објави видео во кое има аудио разговор од 2007 година помеѓу Никола Груевски и Силвана Бонева, во кој тогашниот премиер вели дека работата за јазиците со…

Докторка масовно издавала потврди за неподвижни лица за да гласаат ден пред изборите

Лекарка специјалист по интерна медицина од Скопје масовно на пациенти издавала специјалистички извештаи со дијагноза дека се неподвижни лица, за да гласаат во сабота дома. САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Скопското…

Станишев: Груевски отиде предалеку со изјавите, Македонија не заслужува такво раководство

Груевски отиде предалеку со изјавата за Ќосето – ова го наведува во својата писмена реакција претседателот на Партијата на европски социјалисти, Сергеј Станишев. Станишев наведува дека нема ништо понедемократско и…