Македонија

Од денеска оценките на увид кај родителите и преку СМС

Родителите и старателите кои во училиштата оставиле контакт телефон од денеска имаат можност еднаш неделно на својот мобилен телефон да добиваат бесплатна СМС порака со информации за тековните активности, оценки и поведение…

Скоро половина македонски корисници „киснат“ на Фејсбук повеќе од три часа на ден

44% од македонските корисници поминуваат три и повеќе часа дневно на Фејсбук, покажаа резултатите од првото сеопфатно истражување за ставовите и однесувањето на македонските корисници на оваа социјална мрежа. Иако…

Се реновира спортската сала во ОУ „ Мирче Ацев“ во Ѓорче Петров

Се реновира спортската сала во основното училиште „Мирче Ацев“ во општина Ѓорче Петров. Во салата, како што соопшти општинската прес-служба, комплетно се менува подот, а ќе бидат санирани и бојадисани ѕидовите и скалите. Сретствата за…

Студенти од Универзитетот „Свети Апостол Павле“ од Охрид ќе разработуваат андроид апликација за „Техномаркет“

Студенти од Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид ќе разработуваат апликација за мобилни телефони и таблети со андроид и иОС оперативна платформа, за потребите на…

ИНТЕРВЈУ Темелковски: Ќе го решиме проблемот со легализацијата на дивоградбите во Кисела Вода

Само посветена и професионална администрација може да го реши најгорливиот проблем на жителите на Кисела Вода, а тоа е легализацијата на дивоградбите. Како Општина имаме најмногу барања за легализација, но…

По грабежот сега се прави инспекциски увид во Музеј на Македонија

Инспектори за култура денеска ќе извршат увид  во националната установа Музеј на Македонија од аспект на водење прецизна евиденција за музејските предмети кои се чуваат во установата. Инспекцискиот надзор следува по утврдената…

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива по влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно…

Седници на Советот на Собранискиот канал и на четири собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Советот на Собранискиот канал и комисиите за одбрана и безбедност, за економски прашања, за политички систем и односи меѓу заедниците и…

Милковски (ВИДЕО): Предавањето на Груевски за етичка одговорност не важи за директорката од Ранковце

– Скандалозните случувања, проследени со притисоци, уцени и закани во ОУ„Христијан Тодоровски-Карпош“ во општина Ранковце продолжуваат. Разрешената директорка на училиштето, Слаѓана Николовска, која со правосилна пресуда на Основниот суд во…

Законот за помош на глувонемите лица во сила од 1 јануари 2014

Законското решение што предвидува парична помош од 4.000 денари месечно за глувонемите лица и 7.000 денари за лицата без екстремитети е во собраниска процедура, соопшти денеска премиерот Никола Груевски. –…