Македонија

Ниските температури го “замрзнаа” студентскиот дом во Центар

Во студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во центарот на Скопје студентите шести ден поред неизменично остануваат без струја во делови од домот, пишува ЦИВИЛ Медиа . Според Цивил студентите престојуваат…

Алијанса за позитивна Македонија: ВМРО-ДПМНЕ да го врати мандатот за формирање на влада

Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството на граѓаните искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември…

(ВИДЕО)Мехмедовиќ: Има системски пропусти за грипот, итно е потребна совесна власт на граѓаните!

Прес конференција, Д-р Злате Мехмедовиќ, член на Комисијата за здравство Скопје, 15.01.2017 Почитувани граѓани, Објавивме дека Македонија е прва по болни од грип во Европа, што можеше да се дознае…

Почина диригентот Саша Николовски-Ѓумар

Попладнево неочекувано почина диригентот Саша Николовски-Ѓумар на 50-годишна возраст. Диригентот Саша Николовски – Ѓумар е роден во Битола во 1966 година. По завршувањето на средното образование се запишува на Електро-техничкиот…

(ВИДЕО) Беса ги прогласи Ибраими и Јакупи од ДИК за „херои на ВМРО“

Претставниците на Младинскиот форум на движењето Беса денеска пред музејот на Македонската борба кого го нарекоа музејот на „ВМРО Али Ахмети“, ги прогласија членовите на ДИК, Бедредин Ибраими и Субхи…

Март, април, мај или јуни: Кога точно им истекува мандатот на Јанева и на СЈО?

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу шест месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и…

(ВИДЕО) Илиевски: Лицемерни се ветувањата на ДПМНЕ, ние ќе го вратиме животот во Битола!

Изјава на Методи Илиевски, советник во Општина Битола од СДСМ. Почитувани, Граѓаните кажаа што мислат за лажните ветувања и за непотребните трошења народни пари на власта во заминување, на последните…

НАЈБОГАТИТЕ ЛУЃЕ ВО ЗЕМЈИТЕ ОД БИВША ЈУГОСЛАВИЈА… КОИ СЕ ДВАЈЦАТА НАЈБОГАТИ МАКЕДОНЦИ?

Америка е земја со најголем број милијардери – податок кој и  не толку изненадува. Веднаш позади Америка се наоѓа Кина, додека во Европа првото место го делат Германија и Велика…