Македонија

Талат Џафери ќе биде предложен за претседател на Собранието

Нов претседател на Собранието на Република Македонија ќе биде кандидатот на ДУИ Талат Џафери, потврди портпаролот на ДУИ Бујар Османи посочувајќи оти така било одлучено по направени внатрешни анализи и…

Атанасов: Новата Влада ќе го укине екстерното тестирање во јуни

Новата Влада, уште на првата владина седница ќе го укине нелогичното екстерно тестирање, кое што освен притисоци врз учениците и казни за наставниците, не донесе ништо добро на образованието. Квалитетот…

Меѓународната заедница очекува брз избор на претседател на Собранието, ако има блокади ќе следуваат санкции!

Бавноста со која Македонија се враќа во институционален колосек и натаму е загрижувачка за стабилноста на земјата и за нејзиниот развој, велат за Дојче веле кредибилни дипломатски извори упатени во разговорите…

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, претпладнето се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ. На состанокот се разговараше за потребата од што побрза разврска на политичката криза во…

Бејта: Груевски прв предложи двојазични полициски униформи

ВМРО-ДПМНЕ преговарале и ги прифатиле скоро сите барања на ДУИ опфатени во албанската платформа, вечерва потврди уште еднаш, потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејтат. Во емисијата „Патот кон”, на Алсат-М, Бејта…

Познати членовите на Комисијата за прашања на избори и именување

Во понеделник во 12 часот претседавачот Трајко Велјаноски го закажа продолжувањето на конститутивната седница  на која треба да се одбере претседателот на Комисијата за прашања на избори и именување на…

Во 24 Отворено, Шеќеринска, Бесими и Димитров одговараат, како Македонија ќе се врати на европскиот пат?

Во 24 Отворено, Шеќеринска, Бесими и Димитров одговараат, како Македонија ќе се врати на европскиот пат? Македонија, од земја лидер на Западен Балкан до слепо црево на регионот… Ќе се…

Плусинфо: Димовски на чело на Комисијата за избори и именување, спикерот ќе се бира в понеделник

По тридневни натегања во Собранието на кооринацијата меѓу пратеничките групи, предмалку е договорено претседателското место во Комисијата за прашања за избори и именување да го има ВМРО-ДПМНЕ. На чело на…