Македонија

МВР поднесе 4 кривични пријави против градоначалникот на Македонски Брод, Милосим Војнески

Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ПС-ОН -Македонски Брод поднесе 4(четири) кривични пријави против актуелниот градоначалник на општина Македонски Брод Милосим Војнески, актуелниот директор на основното училиште во Македонски Брод…

(ВИДЕО) Вуиќ: Поднесовме тужба против ВМРО ДПМНЕ за случајот со пратеникот Димитриевски

Со тужба за навреда и клевета против ВМРО-ДПМНЕ и против локалниот гласноговорник на партијата Драган Петковски, кои на прес-конференции на 7 и на 9 април се обидоа да го оцрнат…

СДК: СЈО конечно влезе во Телеком

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска влезе во Телеком, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со масовното прислушување од 2008…

(ВИДЕО) Бараме итна седница на Советот и референдум за рудниците во Валандово

Прес конференција Перо Костадинов, Координатор на советничката група на СДСМ Најнапред, им честитаме на граѓаните на Општина Гевгелија за успешно организираниот референдум преку кој едногласно и најдиректно им рекоа НЕ…

ПЛУСИНФО: УЈП ги чешла сметките на семејството на Ставрески?

Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ…

Муковски со апел за лидерска средба

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Крсто Муковски на денешното продолжување на Конститутивната седница на Собранието на Република Македонија изјави дека ова се клучни моменти за државата и дека е…

Успеа референдумот во Гевгелија, неофицијално 98% од граѓаните гласаа против рудници во нивната општина

Успешен референдумот во Гевгелија на кој граѓаните на оваа општина се изјаснуваа дали се за или против отворање нови рудници за злато на планината Кожув. На 37-те избирачки места излегле…

Сашо Поцков: Гевгелија победи!

Гевгелија победи Честитки за сите гевгеличани Гевгелија му кажа НЕ на отварањето на рудници за злато. Ова е потврда дека СДСМ со јасно искажаниот став,ГЛАСАЈ ПРОТИВ,отсекогаш била на вистинската страна-на…