Македонија

Џудишл воч тужи, Стејт Департментот се заканува со санкции

Aмериканскиот Стејт Департмент вчера за првпат отворено се закани со мерки против оние кои ги блокираат демократските процеси во Македонија. Во исто време, доби и тужба од невладината организација Џудишл…

Сторија на Канал 77: „Дебар, Река и Центар Жупа останаа со само еден гинеколог“

Во општина Дебар со околу 20 000 жители има само еден гинеколог. Ситуацијата да е по алармантна,  дебарското гинеколошко одделение каде работи овој гинеколог, ги покрива и двете соседни општини…

Бушати: Платформата е македонска, за неа се разговараше и со Груевски и со Заев

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати кој престојува во Вашингтон, негира дека постоела тиранска платформа и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија, пренесе МТВ. Според Бушати,…

БЕГ: До крајот на месецот парното ќе се пушта секој ден кога температурата ќе падне под 12 степени

Скопјани утринава се разбудија со топли радијатори.  Грејната сезона продолжува. Ниските температури не дозволуваат да се исклучат топланите. Од БЕГ велат дека и во следните денови  ќе се следи ситуацијата …

СЈО поднело обвинение за случајот „Транспортер“

Обвинителен акт за случајот „Транспортер“ поднело Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој првоосомничен и сега првообвинет е актуелниот градоначалник на Битола Владимир Талески, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори од…

Температурите драстично паѓаат

Веќе се чувствува продорот на студен воздух од северните географски широчини. Во текот на ноќта температурите и натаму ќе опаѓаат а времето ќе биде променливо облачно со локални слаби врнежи…

Јавното обвинителство го истражува докторот кој лажел пациентка дека е трудна

Јавното обвинителство работи на случајот кој го објави порталот Нова ТВ за пациентката која тврдеше дека докторот 9 месеци ја лажел дека е трудна. Од обвинителството објаснуваат  дека предметот се…

Заев на средбата со Иваниќ: Демократските процеси ќе продолжат

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска оствари средба со делегација на Босна и Херцеговина предводена од Претседавачот со Претседателството…

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Eвропската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука.   – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од…