Македонија

(ВИДЕО)Спасовски: Очекуваме дека наскоро ќе ги добиеме потписите од партнерите за мандатот за состав на Влада

Изјава за медиуми, Оливер Спасовски, Генерален секретар на СДСМ Скопје, 21.02.2017 Денеска остваривме една средба со претставници на Алијансата на Албанците и разговаравме за актуелните теми во Македонија. Пред се,…

Судијката Оља Ристова: Панчевски и Михајлова ме сменија оти бев против отфрлање на бомбите

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека…

ЕУ очекува брзо да се формира влада

Европската комисија (ЕК) очекува брзо формирање влада, изјави денеска Маја Коцијанчич, портпарол на Комисијата, пренесе МИА. -Како што постојано говориме, ние не шпекулираме за составување на владата и програмата во…

СДСМ: Ќе има целосен реизбор во судството, криминалната власт не може да ги спречи правдата и промените!

Ќе има целосен реизбор во судството, криминалната власт не може да ги спречи правдата и промените“, реагира СДСМ.   „Никој и ништо нема да ја спречи правдата. Во Република Македонија…

СВЕДОК:Скопска единица расчисти со побунениците против Панчевски, ги прати во прекршоци

В.д. претседателката на скопскиот кривичен суд Татјана Михајлова со годишниот распоред за работа на Основниот суд 1 во 2017 година префрлила десетина судии од кривично во прекршоци, оддел кој важи…

Oслободителна пресуда за Заев за „бомбите“ во Куманово

Кумановскиот суд ги отфрли обвиненијата за Заев, СДСМ и Костовски, по тужбата на Виктор Цветковски за прислушуваните разговори во Куманово. Ослободителна пресуда донесе кривичниот совет во Кумановскиот суд, по приватна…