Македонија

Димитров: Запрена е постапката на испраќање на Николоски за амбасадор во Брисел

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кој го придружува премиерот Зоран Заев во Софија, денеска изјави дека ќе биде запрена постапката за испраќање на Александар Николоски на амбасадорска позиција во…

Кривичен суд: Одобрен е обвинителниот акт поднесен од страна на СЈО против 21 лице за предметот „Транспортер“

Основен суд Скопје 1 – Скопје објави соопштение во врска со обвинителниот акт поднесен од страна на СЈО„Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 – Скопје…

Царовска: Пензиите ќе се усогласуваат двапати годишно, социјалната помош ќе се зголеми

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, на средба во општинската организација на СДСМ во Центар, порача дека СДСМ како чинител на власта ќе најде начин да ги направи…

Балетанките на „Гришко“ на депонија, уште една промашена странска инвестиција на Груевски?

Редовен читател на Бриф ни испрати фотографии од фрлени балетанки на депонија во близина на Демир Хисар, производство на Фабриката „Гришко“ гринфилд инвестиција која ја донесе поранешната влада на Никола Груевски.…

Заев по срeдбата со Борисов: На чекор сме до потпишување на Договорот за соработка меѓу Македонија и Бугарија

Дозволете да го изразам моето огромно задоволство за овој историски момент за мене и за мојата земја на оваа важна посета на пријателска Бугарија преку мојот драг пријател, премиерот на…

Кинескиот автопат кон Oхрид утнат – не се совпаѓаат проектираната и изведената траса

Премиерот Заев не сака да открие кои се проблемите поради кои е сопрена изградбата на двата автопата додека новиот министер за транспорт и врски Горан Сугарески не подготви детална информација,…