Македонија

Температурите драстично паѓаат

Веќе се чувствува продорот на студен воздух од северните географски широчини. Во текот на ноќта температурите и натаму ќе опаѓаат а времето ќе биде променливо облачно со локални слаби врнежи…

Јавното обвинителство го истражува докторот кој лажел пациентка дека е трудна

Јавното обвинителство работи на случајот кој го објави порталот Нова ТВ за пациентката која тврдеше дека докторот 9 месеци ја лажел дека е трудна. Од обвинителството објаснуваат  дека предметот се…

Заев на средбата со Иваниќ: Демократските процеси ќе продолжат

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска оствари средба со делегација на Босна и Херцеговина предводена од Претседавачот со Претседателството…

Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста

Eвропската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука.   – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од…

САД: Политичарите кои вршат опструкции во Македонија да бидат земени на одговорност

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: „Македонските граѓани избраа парламентарни…

Шокантно сведоштво на гевегеличанот Александар Манчевски за смртта на родилката во Гевгелија

Двајцата анестезиолози пред породувањето на Маја Кадиева биле во кафе бар каде што пиеле алкохол. Со вакво сведочење излезе денеска гегвеличанецот Александар Манчевски, кој како келнер во кафе барот, ги…

Заев на средба со амбасадори: Вељаноски и Иванов да постапат според волјата на граѓаните

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорите на Германија, Кристине Алтхаузер, на Британија – Чарлс Гарет, со шведскиот амбасадор Матс Стафансон и со амбасадорот на Холандија, Ваутер…