Македонија

(ВИДЕО) Заев на средбата со Билт: Ќе ги деблокираме процесите согласно Уставот, брзо ќе избереме нов собраниски претседател!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска се сретна со ко-претседавачот на Европскиот совет за надворешни односи, поранешен премиер на Шведска и шеф на дипломатијата,…

Билд- Решението е во Уставот

Нема да коментирам додека не се сретнам со сите. Имате Устав, имаше избори. Устав кој е усогласен со оној на ЕУ, а тоа понекогаш може да претставува проблем, тоа ни…

Тевдовски: Македонија може да влезе во рецесија, трпат граѓаните, итно е потребна новата Влада!

Прес конференција, Драган Тевдовски, претседател на Комисијата за економија на СДСМ Почитувани граѓани,   Потребна е итна деблокада на демократските процеси, за Република Македонија да ја добие новата реформска Влада.…

Николовски: Да не беше блокадата на Собранието, сега пензионерите ќе имаа бесплатно лекување

-Да ги информирам пензионерите дека поради блокирањето на собранието од страна на пратениците на поранешното мнозинство тие сега немаат бесплатно лекување, плаќаат повисоки сметки за струја, а нивните внуци ќе…

21,4 милиони евра за реконструкција, а собранискиот таван прокиснува

Шест години траеше реконструкцијата на зградата на Собранието на Република Македонија која лани во октомври свечено беше промовирана од тогашниот претседател на собранието, Трајко Вељаноски: – После шест години, денес,…

Легитимна е мнозинската граѓанска волја, не криминалната на поединци, ќе се формира новата Влада!

Соопштение на СДСМ: Граѓаните и Република Македонија брзо ќе добијат стабилна Влада со полн легитимитет, што ќе ги заштити граѓанските и државните интереси!   Новата Влада ќе обезбеди квалитетен живот…

Рама: „Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари

„Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари со лош вкус, а Европа ќе доживее кошмар ако Балканот полуди поради одложувањето на ЕУ-агендата и стане сива зона во која други…

Врховен ја одложи седницата за „бомбите“- дел од судиите на боледување

Врховниот суд го одложи најавеното продолжение на општата седница на која требаше да се разгледуваат рефератите на претседателот на судот, Јово Вангеловски. Како што информираат од Врховен, седницата е одложена…

Иванов нема да се сретне со Билд

Претседателот Ѓорѓе Иванов нема да оствари средба со копретседавачот на Европскиот совет за надворешни односи Карл Билд. „Во агендата на претседателот не е предвидена таква средба“, посочуваат од неговиот кабинет.…