Македонија

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан – терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше…

ДВ: Иванов се крие од Хан и европратениците

Од Кабинетот на македонскиот претседател потврдија дека Иванов нема да се сретне со еврокомесарот поради доцното враќање од Унгарија. Истовремено, велат дека Иванов уште минатата недела одбил средба. Македонскиот претседател…

Хан твитна од авион на пат кон Скопје: Почитувајте го мнозинството во парламентот, не подгревајте тензии

Еврокомесарот Јоханес Хан твитна порака од авионот на пат кон Скопје. „На пат кон Скопје, Јоханес Хан, Едуард Кукан, Кнут Флекенштајн, Иво Вајгл порачуваат: почитувајте ја демократијата и мнозинството во…

Хан и тројцата олеснувачи во Скопје

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје треба да оствари повеќе средби со политичките лидери на парламентарните партии, како и со Претседателот на државата. Портпаролката на…

Чавков: Пратениците ќе имаат непречен пристап до парламентот

Сигурно е дека пратениците утре ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот, гарантира директорот на БЈБ, запрашан за разните повици учесници во протестот да ги блокираат приодите кон законодавниот…

СДСМ:Иванов ќе биде писмено известен дека е должен да му го даде мандатот на претседателот Заев, ќе се формира новата Влада!

Соопштение на СДСМ: Ќе има конститутивна седница и избор на нов претседател на Собранието и од него Ѓорге Иванов ќе биде известен дека е должен веднаш да му го даде мандатот на претседателот…

(ВИДЕО) СДСМ: Груевски напразно се обидува, не може да биде дел од решението за кризата што ја создаде!

Одговори на новинарски прашања, Петре Шилегов, портпарол на СДСМ Скопје, 20.03.2017 П1: Што очекувате утре од Хан? Од посетата на еврокомесарот Хан, очекуваме дека ќе ги пренесе пораките кои веќе…