Свет

Егејот погоден од силен земјотрес

Епицентарот на земјотресот бил меѓу турскиот град Бодрум и грчкиот остров Кос, на длабочина од десет километри, соошти Геолошкиот топографски институт на САД (УСГС), јавува Дојче веле. На Кос животот…

Напади со киселина во Лондон, уапсено едно осомничено лице

Британската полиција уапсила еден тинејџер по серијата напади со киселина во североисточен Лондон при кои најмалку едно лице било сериозно повредено. Според полицијата, нападите започнале доцна синоќа. Две момчиња на…

Жестоки реакции откако Трамп твитна видео на кое удира човек чија глава е покриена со логото на СиЕнЕн

ензиите меѓу медиумите во САД и претседателот Трамп достигнаа нова точка на вриење откако претседателот твитна видео на кое удира човек чија глава е покриена со логото на СиЕнЕн. Медиуми…

(ВИДЕО) Одметнат хеликоптер го нападна Врховниот суд на Венецуела

Полициски хеликоптер го нападна Врховниот суд и министерството за внатрешни работи на Венецуела во Каракас, пренесува СиЕнЕн. Нападот претставува драматична ескалација на неколкумесечната криза во која се наоѓа венецуелската власт…

Македонка уапсена во Турција, држела Кубанки како бело робје

Македонска државјанка е приведена во Турција под обвинеие дека направила мрежа за проституција користејќи 40 Кубанки кои ги прелажала и од нив направила проститутки. Како што пишуваат турските медиуми, таа…

Австралија ги прекинува сите воздушни операции во Сирија

Австралиското воено воздухопловство денеска соопшти дека ги прекинува сите операции во Сирија откако Русија објави дека сите коалициски авиони западно од Еуфрат ги смета за „потенцијална цел“, пренесува СиЕнЕн. –…

Русија: Американските авиони во Сирија ги сметаме за „потенцијални цели“

Опасноста од директен руско-американски конфликт во Сирија се зголеми откако официјална Москва соопшти дека борбените авиони на коалицијата предводена од САД кои летаат западно од Еуфрат ги смета за „потенцијална…

Почина американскиот студент осуден во Северна Кореја

22-годишниот американски студент Ото Вармбиер почина денеска во болница опкружен со најблиските, соопшти неговото семејство. Вармбиер беше ослободен минатата недела и во коматозна состојба доведен во САД после 17 месеци…