Свет

(ВИДЕО) Најмалку десет загинати во експлозија во метро во Санкт Петербург

Најмалку десет лица загинаа во експлозија во метро во Санкт Петербург. Според првичните информации на медиумите, во експлозијата ранети се 50 лица. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се разгледуваат…

Вооружен грабеж на холивудски начин во Монте Карло – ограбена „Картие“

Вооружени ограбувачи вчера нападнале продавница за накит од брендот „Картие“ во Монте Карло. За да го одвлечат вниманието на властите, тие запалиле огромен пожар кој се наоѓа во близина тунелот.…

Горчлив пораз на Трамп

влекувањето на законот за здравствено осигурување не е само жестока шлаканица за Трамп, туку и знак за разединетоста на Републиканците. Но, милиони Американци засега ќе профитираат, смета Миодраг Шориќ.Укинување на…

Пратеникот Елдвуд е херој во денешниот крвав ден во Лондон

Британскиот пратеник Тобијас Елвуд, кој се обиде да го спаси прободениот полицаец пред Парламентот, медиумите го прогласија за „апсолутен херој“. На фотографиите се глада како Елвуд, поранешен војник и член…

(ЖИВО)Пукање пред британскиот Парламент

Британската вооружена полиција застрелала напаѓач пред британскиот Парламентот, откако се слушнало пукање во близина на Парламентот, соопшти лидерот на Долниот дом, јавува Ројтерс. Фотографот на новинската агенција јавува и за…

(ВИДЕО) Се урна хеликоптер со бизнисмени на автопат во Истанбул

Во предградиетот на Истанбул Букчекмеџе утрово се урна хеликоптер во кој имало седум патници, при што петмина загинале, од кои четворица се руски државјани, соопшти телевизијата НТВ. Според информациите од…

(ВИДЕО) Загина синот на сопственикот на „Џамбо“, уби дете и уште две лица!

Сообраќајната несреќа на автопатот Атина – Ламија вчера ја потресе Грција, не само поради бројот на жртвите, туку и поради трагичната судбина на едно тричлено семејство. 41 годишен маж, неговата…