Свет

Највисоко ниво на тревога во Британија, се очекува нов напад

Британската премиерка Тереза Меј соопшти дека за првпат после една деценија нивото на тревога е подигнато на највисокото „критично“ ниво. Според разузнавачките служби нов напад е можеби неминовен, пренесува БиБиСи.…

Исламска Држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Манчестер

Исламската Држава (ИД, порано ИСИС/ИСИЛ) ја презеде одговорноста за вчерашниот терористички напад во Манчестер во кој загинаа 22 лица и повредени се 59. Британската полиција извести дека во тек е…

Бројот на загинати во Манчестер се зголеми на 22

Полицијата на Манчестер штотуку соопшти дека бројката на загинати во вчерашниот терористички напад порасна на 22. Неофицијално и бомбашот загинал во нападот кој бил изведен со импровизирана експлозивна направа. Терористичкиот…

(ВИДЕО) Најмалку 19 загинати во терористички напад на концерт во Манчестер

Британската полиција соопшти дека најмалку 19 луѓе загинаа, а речиси 60 се повредени во експлозија вчеравечер пред Манчестер Арената. Терористичкиот напад се случил во 22:35 часот по локално време, кратко…

Го нападнавте Макрон поради неговата постара сопруга, а што кога ќе ги видите неговите нови министри?

Во неговата влада жени ги заземаа позициите на министрите за одбрана, култура, работна сила, спорт, здравство, транспорт…итн. итн. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно оваа недела за нов премиер го назначи…

Шведска ја прекинува истрагата за Асанж

Шведската обвинителка Маријане Ни на прес конференција соопшти дека се прекинува истрагата за наводно силување која се води против основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Обвинителството ја прекинува истрагата заради истекување…

Макрон на инаугурацијата во костум од само 450 евра, а сопругата облечена како Меланија

Новиот претседател на Франција Емануел Макрон носел на својата инаугурација костум од скромни 450 евра, пренесува „Ројтерс“, со оцена дека станува збор за неговиот очигледен обид да се дистанцира од…

Преку 150 земји погодени од најголемиот хакерски напад досега

Најголемиот хакерски напад во историјата со „ransomware“ вирус се заканува да предизвика уште поголем хаос во понеделник кога започнува новата работна недела. Роб Вејнрајт, шефот на полициската агенција на ЕУ…