Свет

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твита, за да не се наштети на националната безбедност

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува…

ДВ: Нескршливиот оптимизам на Обама

Американскиот претседател Барак Обама одржа проштален говор, кој ќе влезе во историјата, коментира Миодраг Шориќ. Традицијата на држење проштален говор води корени од времето на првиот американски претседател: Џорџ Вашингтон.…

Притворена сопругата на осомничениот терорист од Истанбул, нови детали од истрагата

По објавувањето на фотографијата на терористот осомничен дека го извршил грозоморниот напад на новогодишната ноќ во ноќниот клуб „Reina“ во Истанбул во кој загинаа 39 луѓе, почнаа да се откриваат…

Францускиот претседател Оланд помилува жена која извршила убиство при семејно насилство

Жаклин Соваж, 69-годинишна жена осудена на 10-годишна казна затвор поради убиство на својот сопруг, уште во јануари 2016 година била делумно помилувана од претседателот на Франција Франсоа Оланд, но судот…