Свет

Си-ен-ен: Што ако го убијат Трамп на инаугурацијата?

Телевизијата Си-ен-ен емитуваше репортажа за наследувањето на претседателските овластувања во случај на убиство на Доналд Трамп за време на инаугурацијата. Репортерот Брајан Тод го разгледа сценариото на атентат не само…

(ВИДЕО) Земјотрес предизвика лавина во Италија, затрупан хотел, се бројат загинати

Италијанските спасувачки служби соопштија дека повеќе лица загинаа откако лавина затрупа хотел, во регионот Абрузо, која според првичните информации била предизвикана од земјотрес. Цела ноќ, спасувачките екипи буквално се „бореле“…

Исповед на преживеан од затрупаниот хотел: Случајно сум жив, но жената и децата ми се под снегот

Џанпаоло Парете е еден од преживеаните од хотелот кој синоќа беше затрупан од снежна лавина, но неговата сопруга и децата се уште се наоѓаат под снегот. Парете е еден од…

Обама ја ублажи затворската казна на Челси Менинг

Претседателот Барак Обама ја преиначи затворската казна на американскиот трансексуалец Челси Менинг, поранешен воен разузнавачки аналитичар кој ѝ достави тајни документи на интернет платформата Викиликс, соопшти Белата куќа. Според одлуката на…

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твита, за да не се наштети на националната безбедност

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува…