Свет

Белата куќа до дипломатите кои се спротивставуваат: Прифатете или одете си

Белата куќа им одговори на американските дипломати кои го потпишаа протестното писмо за уредбата на претседателот Доналд Трамп за забраната за издавање на визи за влез во САД на државјаните од…

Петгодишно момче пет часа задржано на аеродром во Вашингтон поради указот на Трамп

Американските власти задржале петгодишно момче цели пет часа на аеродром во Вашингтон, бидејќи „претставувал закана“, а наводно му ставиле и лисици, јави Си-Би-Ес. Момчето на аеродромот во Вашингтон се одделило…

Најголемиот страв на Трамп се оствари, Обама се врати во јавноста

Најголемиот страв за претседателот Трамп и неговата партија се обистини. Поранешниот претседател Обама се врати во јавноста да ги охрабри демонстрантите во остварувањето на нивното уставно право на собирање, а…

Доналд Трамп и Тереза ​​Меј ги обновуваат „специјалните односи“ меѓу нивните земји

Претседателот на САД Доналд Трамп и британскиот премиер Тереза Меј се сретнаа денеска во Белата куќа со цел да ги обноват, како што рече Трамп „специјалните односи“ меѓу двете нации.…

Викторија Нуланд поднесе оставка

мошник-државниот секретар за европски прашања Викторија Нуланд си даде оставка на функцијатаво Стејт департментот, по служба во три администрации на Бил Клинтон, Џорџ Буш и на Барак Обама. Нуланд досега…

Мајк Помпео е нов директор на ЦИА

Сенатот на САД одобри конгресменот од Канзас, Мајк Помпео да стане директор на ЦИА. Тоа се случува и покрај несогласувањето на некои конгресмени дека тој може да одобри екстремни техники…

Од религиски причини, Иванка Трамп морала да бара дозвола да се вози со автомобил

Иванка Трамп, која после венчавката станала Еврејка, морала да бара посебна дозвола за денот на инаугурацијата на нејзиниот татко да користи автомобил. Според еврејските правила, за време на шабат (од…

Уапсена министерката за култура на Јужна Кореја поради „црна листа“ на уметници

Министерката за култура на Јужна Кореја е уапсена поради наводите дека таа помогнала во составување на црна листа со речиси 10 000 корејски културни личности, критични кон претседателката на која и беше изгласана…