Свет

Плевнелиев и Борисов побараа од Трамп да ги укине визите за Бугарите

Во своите честитки до новоизбраниот претседател на САД и бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и премиерот Бојко Борисов побараа од Доналд Трамп за време на својот мандат да ги укине визите…

Европската комисија препорача отворање преговори со Албанија

Eвропската комисија препорача отворање преговори за Албанија. Според извештајот, се оценува дека Албанија постигнала значителен напредок во исполнувањето на петте клучни критериуми за почеток на пристапните преговори. Во извештајот стои…

Човекот што ги предвиде Брегзитот и победата на Трамп

Тревор Каванах, поранешниот уредник на политичката рубрика во весникот Sun, точно ги предвиде резултатите од трите најголеми политички настани во светот, лани и годинава: референдумот во Шкотска за останување во…

Канадска веб страница за емигрирање падна од преоптовареност

Главната интернет страница за емигрирање во Канада падна од преоптовареност откако се официјализираше претседателската победа на Доналд Трамп. Сајтот Citizenship and Immigration Canada е моментално недостапен. Според податоците на интернет пребарувачот Гугл…

Хилари Клинтон телефонски му го признала поразот на Трамп

Телевизијата „Ен-Би-Си Њуз“ јавува дека Хилари Клинтот во телефонски разговор со нејзиниот ривал Доналд Трамп му го признала поразот на претседателските избори. Претходно, шефот на нејзината кампања Џон Подеста изјави…