Свет

Илјадници Иранци ја одбележаа годишнината од преземањето на Aмериканската амбасада во Техеран

Неколку илјади Иранци ја одбележаа денеска 34-годишнината од преземањето на Американската амбасада во Техеран, извикувајќи „Смрт на Америка“ и „Смрт на Израел“. Демонстрантите во Техеран носеа плашило со ликот на…

Хакирани интернет страниците на околу 200 австралиски фирми

Интернет страниците на околу 200 мали австралиски компании станаа мета на голем хакерски напад, при што на нив се појави повикот: „Престанете да ја шпионирате Индонезија!“. Одговорност за нападот презеде…

Книгата „Удвојување“ и натаму го „тресе“ Вашингтон

Книга на двајца американски новинари секојдневно предизвикува потреси на политичката сцена во САД, со откривањето нови детали за политичарите. Марк Халперин и Џон Хајлеман, автори на книгата „Удвојување“, пишуваат за изборите…

Главната сириска опозициска група го условува учеството на мировната конференција во Женева

Главната сириска опозициска група, Сириската национална коалиција (СНК), нема да учествува на најавената мировна конференција за Сирија, доколку не добие гаранции за оставка на сирискиот претседател Башар ал-Асад, соопшти лидерот…

Во американско-колумбиска акција запленети 1,4 тона кокаин

Американската Воена морнарица пронајде 1,4 тона преработен кокаин во глисер крај брегот на Доминиканската Република, во рамки на заедничка американско-колумбиска операција, соопшти полицијата во Богота. Како што пренесува ДПА, дрогата…

Русија: Роднини на терористите финансиски ќе ги компенизираат штетите од нападите

Рускиот претседател Владимир Путин објави нов закон, што предвидува семејствата на терористите да сносат евентуална финансиска одговорност за извршен терористички напад. Законот, што вчера беше објавен на официјалната интернет страница…

Почнува судскиот процес против Мохамед Морси

Во Египет денеска започнува судскиот процес против сменетиот претседател Мохамед Морси, кој е обвинет за поттикнување на убиства на демонстранти, кои протестирале против неговото владеење. Морси, кој е првиот демократски…

Осуммина загинати и шестмина повредени при авионска несреќа во Боливија

Осум лица загинаа, а шестмина се повредени при уривање на мал авион во близина на населено место во североисточниот дел на Боливија, веднаш до границата со Бразил. Двомоторниот авион, сопственост…