Свет

Пакистанските талибанци го избраа Хан Саид за нов лидер

Пакистанските талибанци го избраа денеска Хан Саид за нивни нов водач, кој досега беше втор по важност командант на организацијата „Тахрик-е- Талибан Пакистан“, јави ДПА. Саид, нарекуван и Саџна , застанува…

Гугл , Епл и Фејсбук бараат од Конгресот на САД реформи во разузнавањето

Шест големи американски технолошки компании побараа од Конгресот да врши поголема контрола врз Агенцијата за национална безбедност, задолжена да ги следи комуникациите и воедно побараа поголема транспарентност при нејзиното работење и…

Американски бизнисмен ја бара наградата за главата на Бин Ладен

Американски бизнисмен тврди дека тој ги информирал федералните власти за локацијата на скривалиште на Осама бин Ладен во Пакистан пред неговото ликвидирање и ја бара наградата од 25 милиони долари, пренесува БТА.…

Русија и Јапонија за спорната територија ќе разговараат следната година

Јапонскиот министер за надворешни работи Фумио Кишида и неговиот руски колега Сергеј Лавров соопштија дека претставници на нивните земји ќе се сретнат кон почетокот на следната година со цел преговори…

Главниот обвинител на Тајван обвинет дека на претседателот предал доверливи информации

Главниот обвинител на Тајван Хуан Шимин подведен е под одговорност по обвинение дека тајно му предал на претседателот Ма Џинг Џеу информации од прислушувани разговори на тајвански пратеници, соопшти државната Централна новинска…

Секретарката за здравство на САД доби книга „правење интернет страници за тапчовци“

Секретарката за здравство на САД Кетлин Сибелиус, соочена со секојдневни критики и исмевање поради катастрофално лошиот почеток на здравствената реформа Обамакер, доби подарок – книга за правење интернет страници од…

Барак Обама формира работна група заради консултација за влијанието на климатските промени

Претседателот на САД Барак Обама издаде указ за формирање работна група, која ќе ја консултира Владата за последиците од климатските промени, соопшти Белата куќа. Формирањето на работната група, составена од осум гувернери и претседатели…