Свет

Уапсена министерката за култура на Јужна Кореја поради „црна листа“ на уметници

Министерката за култура на Јужна Кореја е уапсена поради наводите дека таа помогнала во составување на црна листа со речиси 10 000 корејски културни личности, критични кон претседателката на која и беше изгласана…

Трамп стапи на функцијата: „Прво Америка“

Според традицијата, на свечена церемонија во Вашингтон, Доналд Џон Трамп положи заклетва како 45. претседател на САД. Својот инаугурациски говор Трамп го започна со искажување благодарност на поранешните американски претседатели…

Шест преживеани пронајдени во затрупаниот хотел

Спасувачките операции кај хотелот во италијанскиот регион Абруцо, затрупан од лавина, се одвиваат во екстремно тешки услови. По мрачните првични прогнози, се случи позитивен пресврт. Во хотелот има преживеани. Во…

Трамп има намера да носи уредби веднаш по преземањето на должноста, ќе задржи 50 функционери на Обама

Избраниот американски претседател Доналд Трамп, кој во четвртокот допатува со воен авион во Вашингтон каде во петок ќе ја положи заклетвата за 45-ти претседател на САД, се подготвува да носи…

Си-ен-ен: Што ако го убијат Трамп на инаугурацијата?

Телевизијата Си-ен-ен емитуваше репортажа за наследувањето на претседателските овластувања во случај на убиство на Доналд Трамп за време на инаугурацијата. Репортерот Брајан Тод го разгледа сценариото на атентат не само…

(ВИДЕО) Земјотрес предизвика лавина во Италија, затрупан хотел, се бројат загинати

Италијанските спасувачки служби соопштија дека повеќе лица загинаа откако лавина затрупа хотел, во регионот Абрузо, која според првичните информации била предизвикана од земјотрес. Цела ноќ, спасувачките екипи буквално се „бореле“…

Исповед на преживеан од затрупаниот хотел: Случајно сум жив, но жената и децата ми се под снегот

Џанпаоло Парете е еден од преживеаните од хотелот кој синоќа беше затрупан од снежна лавина, но неговата сопруга и децата се уште се наоѓаат под снегот. Парете е еден од…

Обама ја ублажи затворската казна на Челси Менинг

Претседателот Барак Обама ја преиначи затворската казна на американскиот трансексуалец Челси Менинг, поранешен воен разузнавачки аналитичар кој ѝ достави тајни документи на интернет платформата Викиликс, соопшти Белата куќа. Според одлуката на…