Ослободен Рамуш Харадинај, одбиено барањето на Србија за екстрадиција

ramush

Францускиот суд во Коламру го одби барањето на Србија за екстрадиција на поранешниот лидер на ОВК, Рамуш Харадинај.

Тој ќе биде ослободен, а во Коламру во тек е седница, на која е донесена одлука по барањето на Србија за екстрадиција на Харадинај, по кого се трага за воени злосторства врз Србите во текот на 1998 и 1999 година, јави Танјуг.

Харадинај во судницата пристигнал десетина минути пред почетокот на седницата, каде го пречекале бројни приврзаници, а во преносот во живо на приштинските медиуми се гледа зајакнато полициско обезбедување.

Српското обвинителство го товари Харадинај за воени злосторства на Косово и Метохија кон крајот на ’90-те години од минатиот век.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *