Петра Квитова избодена со нож при обид за кражба

LONDON, ENGLAND - JULY 05:  Petra Kvitova of Czech Republic smiles as she speaks to members of the media at a press conference following her victory in the Ladies' Singles final match against Eugenie Bouchard of Canada on day twelve of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 5, 2014 in London, England.  (Photo by Javier Garcia/AELTC POOL/Getty Images)

Двојната шампионка на Вимблдон, чешката тенисерка Петра Квитова, е нападната со нож во својот дом, при обид за кражба.

Карол Тејкал, портпаролот на Квитова, соопшти дека тенисерката е расечена на левата рака, а нејзините повреди не се опасни по живот.

Според Тејкал, инцидентот се случил во источниот чешки гради Простејов.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *