Трамп го именува својот зет за советник

ivanka_tramp_semejna

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп го потврди именувањето на својот зет Џаред Кушнер за виш советник во Белата куќа.

Тој се откажал од плата додека е на таа должност, а Трамп изјавил дека му бил советник од доверба во текот на кампањата и дека е горд што ја има клучната улога во мојата администрација.

Младиот бизнимсен, кој ќе наполни 36 години во недела, е сопруг на неговата ќерка од бракот со Иванка, со која има три деца.

Кушнер немал искуство во политиката пред да се вклучи во предизборната кампања и е најмлад на листата на соработници кои ќе му помогнат на Трамп во водењето на земјата.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *