(ВИДЕО) Одметнат хеликоптер го нападна Врховниот суд на Венецуела

venecuela_helikopter_napad

Полициски хеликоптер го нападна Врховниот суд и министерството за внатрешни работи на Венецуела во Каракас, пренесува СиЕнЕн. Нападот претставува драматична ескалација на неколкумесечната криза во која се наоѓа венецуелската власт на чело со претседателот Николас Мадуро.

Според првичните информации хеликоптерот бил украден и управуван од полицаецот Оскар Перез. Претседателот Мадуро нападот го нарече „пуч зад кој стојат терористи“.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *