(ВИДЕО)Португалија победи на Евровизија со „Amar Pelos Dois“

portugalija

Португалија е големиот победник на Евровизија. 27-годишниот Салвадор Собрал со поп-џез хитот „Amar Pelos Dois“ ја освои евровизиската публика.

Талентираниот Португалец со многу емоции ја изведе песната напишана од неговата сестра Луиза.

„Музиката е чувства“ – изјави Салвадор по победата.

Погледнете го победничкиот настап:

ЕвровизијаЕвровизијаЕвровизија

На второто место застана 17-годишниот Кристиан Костов од Бугарија со „Beautiful Mess“.

Евровизија

Македонија, која беше претставувана од Јана Бурческа и „Dance Alone“, не успеа да влезе во финалната трка до трофејот.

ФеминаLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *